Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Obecné symboly

Obecné symboly sú charakterizované v štatúte obce, ktorý je základným, vnútorným predpisom obce. V ňom sú ako obecné symboly vymedzené - erb obce, pečať obce a vlajka obce.

 

Erb obce

 

Erb obce je tvorený strieborným lemešom v strede štítu zelenej farby. Okolo lemeša sú znázornené tri striebrostredové a zlatokališné ružičky. Lemeš v erbe zdôrazňuje poľnohospodárske zameranie obyvateľstva, ktoré bolo pre obec oddávna charakteristické. Chotár obce býval posiaty žltými kvetmi, čo je zasa zvýraznené spomínanými tromi ružičkami. Podľa ústneho podania názov obce vznikol práve podľa chotárov so žltými kvetmi.

Erb obce
zlkovce1.png


Pečať obce


Pečať je okrúhleho tvaru. Jej dominantným znakom je obecný erb, okolo ktorého je vo vnútornom obvode kruhu nápis "OBEC ŽLKOVCE". Súčasná pečať je dosť podobná pečati z histórie, ale je trochu jednoduchšia. Na obrázkoch dolu sú znázornené obidve pečate.


Pečať obce používaná v minulosti

pecat-old.jpg

Súčasná pečať obce

pecat-new.jpg

 

Vlajka obce


Vlajka obce je tvorená deviatimi pozdĺžnymi pruhmi v nasledujúcich farbách: biela, zelená, žltá, zelená, žltá, zelená, žltá, zelená, biela. Farby sú v súlade s farebným prevedením obecného erbu. Koniec vlajky obce je zakončený v pílkovitom vzore.


Vlajka obce

vlajka.jpg

 


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

smshlasnik.png
webygroup

Úvodná stránka