Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Farnosť a filiálka

Farnosť Malženice

Naša obec je filiálkou farnosti so sídlom v Malženiciach. Existencia malženickej fary je písomne doložená z roku 1332. Farský kostol bol pravdepodobne postavený v prvej polovici 13. storočia. Pôvodne bol románsky, tehlový. V nasledujúcom storočí bol rozšírený o nové, krížovo zaklenuté štvorcové presbytérium a na začiatku 17. storočia bol prestavaný na trojloďový s renesančnými klenbami. Od začiatku bol farským Kostolom sv. Juraja a nevedno, kedy bol premenovaný na Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Ešte pri vysviacke znovuobnoveného kostola v roku 1634 sa hovorilo o Kostole sv. Juraja. Kostol v Žlkovciach bol dlho zasvätený Ružencovej Panne Márii, v súčasnosti je zasvätený Sedembolestnej Panne Márii.

Malženickú farnosť viedol 34 rokov Mons. František Truc. Po vysvätení za kňaza pôsobil ako kaplán v Štúrove, neskôr pôsobil v Senci, na biskupskom úrade v Trnave, do roku 1962 bol farárom v Merašiciach, od roku 1963 sa stal farárom malženickej farnosti. Arcibiskup Sokol ho vymenoval za vikára - oficiála cirkevného súdu v Trnave, neskôr sa Mons. František Truc stal oficiálom Metropolitného súdu pre celé Slovensko.

9. apríla 1997 (v utorok po Veľkej noci) zomrel Mons. František Truc vo veku 76 rokov a po 50 rokoch kňazstva. Trpel nevyliečiteľnou chorobou, no napriek tomu odslúžil sám všetky veľkonočné omše. Posledná rozlúčka, ktorú celebroval trnavský arcibiskup Ján Sokol, sa konala 14. apríla 1997 v Malženiciach. Deň predtým držali stráž príslušníci požiarnych zborov farnosti pri rakve s pozostatkami dôstojného pána farára. Hoci chcel byť Mons. Truc podľa viacerých ľudí z jeho blízkeho okolia pochovaný na cintoríne v Ratkovciach blízko kostola, Malženičania si presadili jeho pochovanie v Malženiciach, vraj si nikdy neprial byť pochovaný inde.

Naša farnosť bola našťastie len vyše mesiaca bez farára. 24. mája 1997 veriaci s nadšením privítali nového farára, 47-ročného vdp. Juraja Rybanského. Pochádza z Malých Ripnian a pôsobil na viacerých miestach. Naposledy pôsobil v Revúcej.

V rokoch 2008-2009 prišlo k významným zmenám v duchovnom živote našej obce. 

Po mnohých rokoch, počas ktorých boli Žlkovce a Ratkovce v spoločnej farnosti, prišlo k 1. júlu 2008 k odtrhnutiu filiálky Ratkovce od malženickej farnosti a jej následnému pričleneniu k novovzniknutej farnosti v Červeníku. V našej farnosti zostal správcom vdp. Rybanský, zatiaľ čo dočerveníckej prišiel vdp. Peter Kučera.

V júli 2009 prišlo k zmene duchovného správcu malženickej farnosti; vdp. Juraja Rybanského, ktorý bol správcom našej farnosti vyše 12 rokov, nahradil vdp. Imrich Šišulák.


 

Filiálka Žlkovce

kostol1.jpgDominantou žlkovskej filiálky je Kostol Sedembolestnej Panny Márie. Bol postavený v roku 1811 v klasicistickom slohu, neskôr (v rokoch 1843 a 1887) bol prestavaný v empírovom slohu. Ide o jednoloďový chrám s rovným uzáverom presbytéria, sakristiou a vstavanou vežou. Pôvodne bol zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, po prestavbách bol údajne zasvätený Ružencovej Panne Márii. Tento stav trval až do druhej polovice osemdesiatych rokov 20. storočia, kedy sa patrónkou kostola a obce stala opäť Sedembolestná Panna Mária, na sviatok ktorej odvtedy pripadajú žlkovské hody.

Veľká rekonštrukcia bola v roku 1986. Stála 400 tis. Kčs. Až do hĺbky 2 metre boli spevnené základy, vo vnútri bola odstránená stará omietka až po tehlu, štyri stĺpy boli nahradené železnými prekladmi, čo pomohlo výhľadu veriacich na oltár. Spovednica bola odstránená a na jej mieste bol vytvorený "Hrob Pána Ježiša". Pred oltárom bol drevený podklad nahradený železobetónovým, sakristia bola prebudovaná, elektroinštalácia opravená. Na dlažbu sa použil dlažobný mramor. Bola nahodená nová vonkajšia fasáda, vymenené okná, v interiéri na stenách namontovaná drevorezbárska krížová cesta.

 

oslavy oltar0001.JPGNiekoľko rokov predtým bol starý oltár nahradený novým z hliníka a farebného skla s výjavom Krista, ktorý pripomína slávne "turínske plátno. Oltár vyvolal u veriacich zmiešané reakcie. Kostol bol 23. októbra 1986 slávnostne vysvätený biskupom Jánom Sokolom. Na obrázku je vidieť spomínaný hliníkový oltár a vľavo hore výjav Krista, kde bola uložená sviatosť oltárna.
 

 

 

 


oltar02.jpgV roku 2001 sa VDP Juraj Rybanský rozhodol vymeniť oltár. Vďaka príspevkom veriacich sa podarilo zabezpečiť z dreva vyrezávaný oltár, ktorému dominuje Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska i nášho kostola držiaca v náručí telo Ježiša Krista. Po stranách sú menšie výjavy modliaceho sa Krista po poslednej večeri a jeho zmŕtvychvstanie. Bol vymenený aj oltárny stôl, ktorému dominuje výjav poslednej večere. Nový oltár bol vysvätený v novembri 2001.

 

 

V ďalšom obdob bola realizovaná výmena krytiny veže, osadený nový kríž na veži, výmena okien a dverí, náter strechy  a urobená nová fasáda.

 

 

Cintorín


cint01.jpgCintorín sa nachádza v časti obce zvanej Riegarina. Bol zriadený v roku 1782 v hájičku. Dovtedy sa na pochovávanie využíval cintorín v neďalekých Malženiciach. Náhrobné kamene bývali doskovitého aj srdcovitého tvaru. Na začiatku 20. storočia sa začali manželské páry pochovávať vedľa seba a takýto hrob mal oblúkovitý náhrobný kameň. Môžete ich vidieť na nasledujúcich fotografiách.

Stránka virtuálneho cintorína :

http://www.virtualnycintorin.sk/php/choose_city_cemetery.php?l_city_name=%C5%BDlkovce&l_city_id=1384

 

Dom nádeje


DSC09758.JPGPočas spoločnej existencie obcí Žlkovce a Ratkovce bol v ratkovskej časti, blízko cintorína vybudovaný dom smútku, ktorý slúžil na umiestnenie zosnulých z oboch obcí. Po osamostatnení Ratkoviec sa opatrne začalo uvažovať o výstavbe vlastného domu smútku. Konkrétnejšie obrysy začali tieto úvahy nadobúdať v roku 1993, kedy sa občania v ankete mali vyjadriť, či uprednostnia plynofikáciu alebo výstavbu domu smútku. Občania si vybrali plynofikáciu a tak sa s výstavbou domu smútku muselo počkať.
V roku 1996 sa začalo hovoriť o výstavbe nového domu smútku. Na realizáciu stavby bola vybraná firma Agrostav Trnava. Stavba trvala do decembra 1998, pričom jej skoršiemu ukončeniu bránili výkyvy v stave peňažných prostriedkov. Počas roku 1997 boli vybudované príjazdové chodníky, elektrická prípojka, vodovodná prípojka, spodná deka a múry. 18. decembra 1998 bola stavba skolaudovaná. Celkové náklady na výstavbu dosiahli 3,2 mil. Sk a boli tvorené príspevkom Ministerstva hospodárstva SR, Atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice, ale prispeli aj samotní občania.


Autorom projektu bol Ing. V. Droppa. Budova pripomína loď a vchod vo forme mostíka symbolizuje prechod z pozemského do posmrtného života. Bežne používaný názov podobných budov "Dom smútku" bol na návrh VDP Juraja Rybanského zmenený na "DOM NÁDEJE".

Foto z výstavby a otvorenia Domu nádeje nájdete vo fotogelérii

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

smshlasnik.png
webygroup

Úvodná stránka